בחינת העלויות הכרוכות באחזקת רכב חשמלי

מכוניות חשמליות זכו לתשומת לב משמעותית בשנים האחרונות, ופנו לצרכנים מודעים לסביבה בחיפוש אחר אפשרויות תחבורה בנות קיימא. בעוד שהמחיר הראשוני של כלי רכב חשמליים גבוה לעתים קרובות יותר ממקבילות הבנזין המסורתיות שלהם, השיחה על העלות לא מסתיימת שם. כדי להבין היטב את הערך של השקעה במכונית חשמלית, חשוב לבחון את עלות הבעלות הכוללת גורמים שונים כמו טעינה, תחזוקה וביטוח.

  להצעת מחיר:
  077-805-4644

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  בקביעת עלות, גורמים כמו עלויות חשמל, עלויות דלק, יעילות וערך שיורי של הרכב נכנסים כולם לתמונה. עלויות התפעול, למשל, יכולות להשתנות מאוד בהתאם לגורמים כמו מחירי האנרגיה, המרחק שנסע ודגם הרכב. בנוסף, בעלי מכוניות חשמליות עשויים לממש חיסכון בתחומים כמו הוצאות תחזוקה בהשוואה למכוניות המונעות בגז, מכיוון שיש פחות חלקים נעים ברכבי רכב חשמליים, מה שמוביל לתוחלת חיים ארוכה יותר ולעלויות שירות נמוכות יותר.

  היבטים פיננסיים של מכוניות חשמליות

  מחיר הרכישה של רכבים חשמליים הוא לרוב גבוה מזה של מקביליהם המונעים בבנזין. לדוגמה, מחיר העסקה הממוצע עבור רכב חשמלי באפריל 2021 היה 51,532 דולר, שהם למעלה מ-11,000 דולר יותר מהמחיר הממוצע של מכונית מונעת גז בגודל מלא וכמעט 30,000 דולר יותר מהמחיר הממוצע של מכונית קומפקטית. עם זאת, חשוב לציין שמחירי רכבי החשמל יורדים בשנים האחרונות, מה שהופך אותם לנגישים יותר לשוק גדול יותר.

  עלויות תפעול

  טעינה ויעילות אנרגטית

  עלויות התפעול של כלי רכב חשמליים נוגעות בעיקר לטעינה וליעילות אנרגטית. חשוב לקחת בחשבון הן את עלויות הטעינה בבית והן בעמדות הטעינה המסחריות. בסוף שנת 2022, בעלי רכבי רכב יוקרתיים שילמו בממוצע 12.4 דולר כדי לנסוע כל 100 קילומטרים בעת טעינה בעיקר בבית או 15.95 דולר בעת טעינה בעיקר בעמדות מסחריות. באופן השוואתי, עלויות הדלק עבור מכוניות יוקרה מונעות בנזין הסתכמו ב-19.96 דולר ל-100 מייל בממוצע.

  התקנת מטען ברמה 2 לשימוש ביתי יכולה לנוע בין 2,000 ל-5,000 דולר, כאשר הסכום הכולל עשוי להיות נמוך יותר במקרים בהם לא נדרשים שדרוגים משמעותיים של לוח החשמל.

  רכבים חשמליים מציגים יעילות אנרגטית גבוהה יותר בהשוואה למקביליהם של מנועי הבעירה הפנימית, מה שיכול לסייע בקיזוז חלק מהעלויות המוקדמות.

  הוצאות תחזוקה

  עלויות התחזוקה של כלי רכב חשמליים נוטות להיות נמוכות מאלו של מכוניות בנזין. לאורך תוחלת חיים טיפוסית של 200,000 מיילים עבור מכונית בנזין, עלויות התחזוקה יהיו כ-20,200 דולר, ואילו עבור רכב חשמלי, נתון זה יעמוד על כ-12,200 דולר.

  כמה גורמים התורמים להפחתת הוצאות התחזוקה לרכבי רכב חשמליים כוללים:

  • פחות חלקים נעים, וכתוצאה מכך בלאי וקרע נמוך יותר
  • כמעט אין צורך בהחלפת שמן
  • מערכות בלמים עמידות יותר, הודות לבלימה רגנרטיבית

  למרות יתרונות אלו, חשוב לקחת בחשבון את עלויות הפחת הפוטנציאליות עבור כלי רכב חשמליים. לדוגמה, טסלה דגם 3 בסך 60,000 דולר עשויה לספוג פחת של 25,000 דולר במהלך חמש השנים הראשונות. יש לקחת זאת בחשבון בעת חישוב עלות הבעלות הכוללת עבור רכבים חשמליים.

  עלויות לטווח ארוך

  כאשר בוחנים את העלות הכוללת של בעלות על מכוניות חשמליות, חיוני לקחת בחשבון עלויות לטווח ארוך. אלה כוללים גורמים כמו החלפת סוללה ואריכות ימים, ופחת וערך מכירה חוזרת.

  החלפת סוללה ואריכות ימים

  סוללות רכב חשמליות הן מרכיב קריטי שעשוי להזדקק להחלפה לאורך זמן. למרבה המזל, טכנולוגיית הסוללות השתפרה, והגדילה הן את הטווח והן את תוחלת החיים של כלי רכב חשמליים. רוב היצרנים מציעים אחריות המכסה סוללות לרכב חשמלי, הנמשכת בדרך כלל בסביבות 8 שנים או יותר. עם זאת, עלויות החלפת סוללה בסופו של דבר יכולות לנוע בין 6,000 ש"ח ל30,000 ש"ח, תלוי במותג ודגם המכונית.

  פחת וערך מכירה חוזרת

  כמו כל רכב אחר, מכוניות חשמליות חוות ירידת ערך. בעוד שהעלויות הראשוניות של מכוניות חשמליות יכולות להיות גבוהות יותר מכלי רכב המונעים בגז, מחקרים מצביעים על כך ששיעור הפחת בדרך כלל נמוך יותר עבור דגמי מכוניות חשמליות בהשוואה. בנוסף, חלק מכלי הרכב החשמליים שומרים על ערך המכירה החוזר שלהם טוב יותר מאשר עמיתיהם הבנזין, כלומר העלות הגבוהה יותר מראש עשויה להתקזז בטווח הארוך.

  • מחיר ממוצע לרכב חשמלי: 190,000 ש"ח
  • רכב ממוצע מונע בנזין, חדש שאינו יוקרתי: 146,000 ש"ח
  דגם רכבמחיר גרסה מופעלת בגזמחיר גרסה חשמלית
  יונדאי קונה73,500 ₪115,000 ₪
  פורד F-150133,500 ₪178,500 ₪

  כותבת המאמר: ריטה פסחוב

  בהתחלה ראיתי ברכבים חשמליים הזדמנות לחסכון כלכלי משמעותי. אך התחום הטכנולוגי והחדשני הזה פתח אותי לעולם מדהים, מרגש ובעיקר ידידותי לסביבה.

  מאמרים נוספים

  כיצד רכבים חשמליים תורמים להפחתת זיהום האוויר?

  רכבים חשמליים זכו לתשומת לב משמעותית בשנים האחרונות כדרך לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית של ...

  מידע נוסף

  סקירה של עיצובים ודגמים מובילים בעולם הרכבים החשמליים

  בשנים האחרונות, הביקוש לרכבים חשמליים נמצא בעלייה מכיוון שיותר נהגים שוקלים אמצעי תחבורה נקיים יותר. ...

  מידע נוסף

  הצצה לעתיד: עמדות טעינה אולטרה מהירות לרכבים חשמליים

  שוק הרכב החשמלי מתפתח במהירות, והביקוש לתשתית טעינה יעילה יותר גדל במקביל. היבט משמעותי אחד ...

  מידע נוסף