כמה עולה להטעין רכב חשמלי?

ככל שרכבים חשמליים צוברים פופולריות ברחבי העולם, קונים פוטנציאליים תוהים לעתים קרובות לגבי עלות הטעינת המכוניות הללו בבית או בעמדות ציבוריות. הבנת ההוצאות הכרוכות בטעינת רכב חשמלי יכולה לעזור לבעלים פוטנציאליים לקבל החלטות מושכלות ולתכנן את חווית הבעלות ארוכת הטווח.

  להצעת מחיר:
  077-805-4644

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  העלות לטעינת מכונית חשמלית משתנה מאוד בהתאם לגורמים כמו מיקום, תעריפי חשמל ויעילות הרכב. עלויות הטעינה יכולות לנוע בין 10.83 סנט לקילו-וואט-שעה (קוט"ש) באזורים מסוימים ועד ל-32.74 סנט ל-kWh באזורים אחרים. בממוצע, הוספת טווח של 100 מייל לרכב חשמלי יכולה לעלות בין 2.50 ל-35 דולר. חיוני לשקול את הגורמים הללו ולחקור את מחירי החשמל המקומיים כדי לקבל הבנה טובה יותר של עלויות הטעינה הספציפיות לאזור ולמצב האישי של האדם.

  סוגי מטענים לרכב חשמלי

  כאשר דנים בעלות הטעינת מכונית חשמלית, חיוני לקחת בחשבון את סוגי המטענים השונים הזמינים. ישנם שלושה סיווגים עיקריים: טעינה ברמה 1, טעינה ברמה 2 וטעינה מהירה DC. לכל אחד יש סט תכונות משלו ומהירות הטעינה, המשפיעים על עלות הטעינה.

  טעינה ברמה 1

  רמה 1 טעינה משתמשת בשקע סטנדרטי של 120 וולט, שנמצא בדרך כלל בבתים. טעינה מסוג זה היא האופציה האיטית ביותר אך גם המשתלמת והנגישה ביותר. בעלי רכב חשמלי שנוסעים רק למרחקים קצרים או לעתים רחוקות עשויים למצוא טעינה ברמה 1 מספיקה לצרכיהם. זמן הטעינה תלוי בגודל הסוללה של הרכב, אך באופן כללי, ייתכן שיחלפו 16 עד 30 שעות לטעינה מלאה של סוללה ריקה. העלות של טעינה ברמה 1 תלויה בתעריף החשמל, אך היא בדרך כלל נמוכה יותר מאשר אפשרויות אחרות.

  טעינה ברמה 2

  טעינה ברמה 2 דורשת שקע 240 וולט, המותקן בדרך כלל בבתים או בעמדות טעינה ייעודיות לרכב חשמלי. סוג זה של טעינה מהיר יותר מרמה 1, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור משתמשים יומיומיים. מטען רמה 2 יכול למלא את הסוללה של רכב חשמלי תוך כ-4 עד 8 שעות, תלוי בגודל הסוללה והספק המטען. העלות של טעינה ברמה 2 היא לרוב גבוהה יותר מרמה 1, מכיוון שהיא עשויה להיות כרוכה בהוצאות התקנה נוספות ותעריפי חשמל גבוהים יותר.

  טעינה מהירה DC

  טעינה מהירה DC, הידועה גם בשם טעינה ברמה 3, היא האפשרות המהירה ביותר לטעינת רכב חשמלי. הוא משתמש בזרם ישר (DC) כדי לספק טעינה משמעותית בפרק זמן קצר, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור נסיעות ארוכות או מצבי חירום. טעינה מהירה של DC יכולה לטעון את הסוללה של הרכב עד 80% תוך 20 עד 40 דקות בלבד. עם זאת, זמן טעינה מהיר זה מגיע עם מחיר גבוה יותר, מכיוון שלעמדות הטעינה המהירה של DC יש לרוב תעריפי חשמל ודמי שימוש גבוהים יותר. יתר על כן, לא כל כלי הרכב החשמליים יכולים לתמוך בטעינה מהירה DC, ולכן חיוני להבטיח תאימות לפני השימוש בשיטה זו.

  גורמי עלות עבור טעינת מכונית חשמלית

  תעריפי חשמל

  תעריפי החשמל הם גורם מכריע שקובע את עלות הטעינת המכונית החשמלית. תעריפים אלה יכולים להשתנות בהתאם לשעה ביום. יש לקחת בחשבון את תעריפי החשמל המעודכנים כאשר מעריכים כמה יעלה לטעון מכונית חשמלית.

  מיקומי טעינה

  המיקום שבו נטענת המכונית משפיע גם על העלות הכוללת. הנה כמה אפשרויות נפוצות של מיקום טעינה:

  • טעינה ביתית: טעינת הרכב בבית בדרך כלל תהיה בעלת העלויות הנמוכות ביותר מאחר ובעלי בתים משלמים את תעריפי החשמל הרגילים שלהם. עם זאת, הוצאות נוספות עשויות לכלול התקנה של עמדת טעינה ביתית.
  • עמדות טעינה ציבוריות: עמדות טעינה ציבוריות זמינות יותר, אך יכולות להיות בהן מחירים משתנה. חלק מעמדות הטעינה מציעות טעינה בחינם, בעוד שאחרות נטענות על סמך כמות האנרגיה שנצרכת או משך הטעינה3.
  • עמדות טעינה מהירה: עמדות טעינה מהירה מספקות זמני טעינה מהירים יותר אך עשויות להיות בעלויות גבוהות יותר.

  מהירות טעינה

  מהירות הטעינה, במיוחד בעמדות טעינה מהירה, משפיעה ישירות על עלות הטעינה. מהירויות טעינה מהירות יותר מגיעות בדרך כלל עם עלויות גבוהות יותר לדקה. סוג המטען בשימוש (רמה 1, רמה 2 או טעינה מהירה DC) ודגם הרכב החשמלי ממלאים תפקיד גם בקביעת מהירות הטעינה והעלות.

  מודעות לגורמים אלו (תעריפי חשמל, מיקומי טעינה ומהירות טעינה) חיונית כדי להעריך במדויק את עלויות הטעינה ולקבל החלטות מושכלות לגבי בעלות על מכוניות חשמליות.

  עלויות טעינה ביתיות

  עלויות ציוד

  כאשר בוחנים עלויות טעינה ביתיות עבור מכוניות חשמליות, חשוב לקחת בחשבון את עלויות הציוד. מחירו של מטען ביתי ברמה 2 נע בדרך כלל בין1,000 ל-2,500 ש"ח. העלות תלויה בגורמים שונים כמו דירוג ההספק של המטען, אם הוא רכוב או נייד, ואם כלולים תכונות נוספות כמו קישוריות Wi-Fi. ראוי גם לציין שבעלי רכבים חשמליים יכולים לבחור בין מטענים של 3kW ל-7kW, בהתאם לצרכי הטעינה ולתקציב שלהם.

  עלויות התקנה

  מלבד עלויות הציוד, בעלי רכבים חשמליים צריכים לקחת בחשבון את עלות התקנת ציוד הטעינה הביתי. עלויות ההתקנה יכולות להשתנות במידה ניכרת, החל מ1,200 ש"ח ועד 4,800 ש"חבממוצע. עלויות אלו מושפעות מגורמים כמו מורכבות תהליך ההתקנה, הצורך בכל שדרוגי חשמל והאם ההתקנה נעשית באופן מקצועי או על ידי בעל הבית עצמו.

  כותבת המאמר: ריטה פסחוב

  בהתחלה ראיתי ברכבים חשמליים הזדמנות לחסכון כלכלי משמעותי. אך התחום הטכנולוגי והחדשני הזה פתח אותי לעולם מדהים, מרגש ובעיקר ידידותי לסביבה.

  מאמרים נוספים

  בחינת העלויות הכרוכות באחזקת רכב חשמלי

  מכוניות חשמליות זכו לתשומת לב משמעותית בשנים האחרונות, ופנו לצרכנים מודעים לסביבה בחיפוש אחר אפשרויות ...

  מידע נוסף

  הצצה לעתיד: עמדות טעינה אולטרה מהירות לרכבים חשמליים

  שוק הרכב החשמלי מתפתח במהירות, והביקוש לתשתית טעינה יעילה יותר גדל במקביל. היבט משמעותי אחד ...

  מידע נוסף

  הגנת סייבר על עמדות טעינה לרכבים חשמליים

  האימוץ הגובר של כלי רכב חשמליים הוביל לביקוש גובר לעמדות טעינה. ככל שעמדות אלה הופכות ...

  מידע נוסף